Raspberry Pi Modelleri

Raspberry Pi Özellikleri

Raspberry Pi Türkiye

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi, 100 dolar altında, komple ve lisans gerektirmeyen bir bilgisayar üretme fikri ile ortaya çıkmıştır. Daha sonra (Ekran fiyatları yüzünden) bu fikir gerçekleşemeyince açık kodlu kredi kartı büyüklüğündeki bilgisayar olan bu ana kartı piyasaya sundular ve popülaritesi gün geçtikçe arttı.

Bu ilk bilgisayar Tek Kart Bilgisayar (Single Board Computer) kavramıyla Raspberry Pi 1A, Linux işletim sistemi ile 700MHz hızında ARM11 işlemcili, 256MB veya 512MB hafıza ile LCD, HDMI, kompozit video bağlantısı yapılabilecek, kamera, ses giriş çıkışları, USB ve birçok I/O (giriş Çıkış portlarına sahip bir bilgisayardır. Bugün çeşit olarak Raspberry Pi 1 modeli A+ ve B+ olarak hayatını sürdürmektedir. Daha sonra Raspberry Pi 2B ve Raspberry Pi 3 Model B, WiFi ve Bluetooth gibi fonksiyonlar eklenmiş halde yeni üst modelleri oluşturulmuştur. Bunlara ek olarak daha da temel modeller Raspberry Pi Zero ve (Zero'ya ek olarak Bluetooth, Wifi eklenmiş)  Raspberry Pi Zero W gibi hesaplı modeller piyasada yerini almıştır.

Raspberry Pi, her modelinde farklı ve ihtiyaç karşılayan özellikleri beraberinde getirmiştir. Model A1, A1+, ve B1+ 32 bit, 700MHz tek çekirdek ARM 6 mimarisi kullanırken A1 ilk olarak 256MB RAM ile 2013’te, diğerleri 512MB ile 2014’te piyasaya sürüldü. 2015’te Model B2, ARM7, 900MHz 2016’da 2-v1.2 ve B3 ARM8’e geçerek 1.2GHz hızı yakaladı. Bu son modeller aynı zamanda 1GB RAM ve işlemcileri dört çekirdeklidir. A modellerinde 1 adet USB var iken B modelleri 4 adet USB destekliyor. Bunun yanında A modellerinde network desteği bulunmazken B modellerinde network desteği geldi ve son olarak Raspberry Pi 3 Model B (B3) modelinde bi rde WiFi ve Bluetooth özellikleri eklendi.

Bu modellere ek olarak 2014’te ilk modele uygun Modül de geliştirildi. A1+ Modeline uygun olan Model-1’de örneğin USB soketi yerine sadece konnektörler bulunmaktadır. B3 modeline uygun modülde de network bağlantısı konnektörlerden ayrıca yapılmak zorunda. 2017’de piyasaya sürülen ZERO modeli ise ayrı minik bir model olarak ARM6 tek çekirdek, 512MB RAM, 1GHz, WiFi, Bluetooth ve mikro USB ile en taban ihtiyaçları karşılıyor.

Raspberry Pi, Türkiye'de de bir çok alana hitap etmesi nedeniyle son derece ilgi görmüş olup yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Proje prototiplemeden network işlemlerine kadar çeşitli kullanım alanları bulmuştur. Raspberry Pi Türkiye'de en uygun fiyatlarla Türkiye'nin Elektronik Marketi Direnc.net'tedir. 

Raspberry Pi Türkiye Satış

Raspberry Pi Türkiye'ye girdiğinden beri çok ilgi gördü ve son sürüm olan Raspberry Pi 3 Model B güzel bir kullanım grafiği yakaladı. Önümüzdeki süre içerisinde yeni versiyonlarının da çıkması beklenmektedir. Raspberry Pi ve aksesuarları, uyumlu ekranlar, modüller, genişleme kartları ve eğitim setleri ürünlerinde en iyi fiyatı sağlamaya özen göstermekteyiz. Direnc.net, uygun fiyatlarla Raspberry Pi Satın Alabileceğiniz Elektronik Mağazasıdır.

Raspberry Pi

Görünüm
Toplam 249 ürün görüntüleniyor.
1 2 3
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.