Entegre Nedir?

Entegre Devre ve Çeşitleri

Entegre Programlama

Entegre Ne Demek?

Entegre, “sözlük anlamı” olarak “birbirleriyle bağlanma yoluyla tüm durumuna gelen, tümleşik, tümleşke” olarak açıklanmaktadır. İngilizce ise integrated circuit olarak geçmekte ve IC şeklinde kısaltılmaktadır. Elektronik entegre ise, benzer ya da farklı çeşit elektronik devre elemanlarının belirlenmiş bir düzende bir amacı yerine getirecek fonksiyona sahip olmak üzere bir araya gelmesi ile oluşan yeni devre elemanıdır. Entegreler, yapısında kullanılan elemana göre, transistör sayısına göre ve teknolojisine göre sınıflandırılabilmektedir. Bu sınıflamalar da entegre fiyatlarını değiştirmektedir.

Entegre devre, aslında entegre açıklaması ile tamamen aynı olup “devre” nitelemesi ile elektronik anlamdaki kullanımını belirtmektedir. Entegre, tümleşik yapısı ile “çeşitli devre elemanlarını” kapsayabildiğinden ötürü tek başına da bir “devre” olmayı vurgulamaktadır. Bu sebeple “Entegre Devre” olarak da bilinmektedir.

Entegreler, yapısında kullanılan elemanların çeşidine, entegre içindeki transistör sayısına ve entegre teknolojisine göre çeşitlendirilebilmektedirler.

TTL ve CMOS Entegreler

Entegreler, TTL ve CMOS tip transistörlere göre ikiye ayrılırlar. TTL Entegrelerde BJT Tipi transistörler, CMOS Entegrelerde ise MOSFET Tipi transistörler mevcuttur.

DIP ve SMD Entegreler

Entegreler, entegre teknolojisine göre de çeşitlendirilebilmektedir. Delikli kartlara (breadboard) bacakları aracılığı ile lehimlenebilecek tipte DIP Entegre(dual-inline package / Bir diğer adıyla THT - through hole technology) ve devre kartı üzerine lehimlenebilecek SMD Entegre(surface mount device) şeklinde türleri vardır. Bu bağlantı türleri "Entegre Kılıf Tipleri" olarak da bilinir.

Entegre Programlama konusu basit 3 adımdan oluşur. Kaynak kod yazımı, kodun derlenerek makine diline çevrilmesi ve çevrilmiş programın entegreye yazılması şeklindedir. Bu işlemleri yapmak için bir çok farklı yöntem kullanılabilmektedir. Entegreler, aslen makine dili ile yani binary sayı sistemi ile çalışmaktadır. Ancak bu sistemde kodlama yapmak oldukça güçtür. Bu sebeple bir çok entegre üreticisi ürünleri için bir derleyici yayınlar. Bu sayede Basic Pro, JAL, CCS C, MikroC gibi dillerle yazılmış kodlar derlenerek Makine Diline çevrilir ve daha sonra da bu halleri entegrelere yazdırılır.

Entegreler

Görünüm
Toplam 1802 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 17 18 19
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.