Drone Nedir?

Dronelar Nasıl Çalışır?

Drone Fiyatları Ne Kadar?

Drone, İngilizcede “Erkek Arı” anlamına gelmektedir. Uçan nesne veya yeni TDK ya göre UÇANGÖZ olarak adlandırılmakla birlikte üzerinde kamera bulunan uçan veya yerde de gidebilen, akıllı olarak nitelendirebileceğimiz araçlardır. Bu kategoriye İHA (İnsansız Hava Araçları) da dahil edilebilir. Dronlar, üzerlerindeki sensörler ve mikro işlemciler sayesinde dengede durabilmekte, yön, pozisyon tayin edebilmekte, engelleri aşabilmektedir. Uzaktan verilen komutlar veya programlandığı ölçüde kendi kararlarını vererek hedefe gidebilmektedirler.

Drone Çeşitleri Nelerdir?

Uçan Dronlar pervane sayılarına göre çeşitlilikler gösterebilmektedir. Bunlar Tricopter(3’lü), Quadcopter (4’lü) Hexocopter(6’lı) Octocopter(8’li) hatta Multicopter(çoklu) gibi pervane sayısına göre isimler ile de anılmaktadır.

Pervane sayısı arttıkça dengeli uçuş, manevra kabiliyeti ve tabi ki daha fazla taşıma kapasitesi kazandırmaktadır. Pervane sayısı artışı drone fiyatını etkileyen faktörlerden birisidir.

Kameralı Drone’ların, üzerlerinde “GÖZ” olarak kullanılan kameralarda 90 dereceden 180 dereceye kadar görüş açısı ve görüntü aktarmak için de genellikle 5.8GHz vericiler kullanılmaktadır. Bu frekans ISM bandında yer alırken verici gücünün yasal olarak 500mW olması gerekmektedir. Bu verici güç ile uygun şartlarda ve standart anten ile 1Km’ye kadar rahatlıkla görüntü alınabilmektedir. İyi tasarlanmış anten ve daha yüksek verici güçleri ile bu mesafeler onlarca kilometreye kadar uzanabilmektedir. WiFi’li drone’lar için uzaktan kumanda kısmında 27MHz, 433MHz, 868MHz, 915MHz gibi çok farklı frekanslar kullanılmakla birlikte yaygın şekilde WiFi (2.4GHz) de kullanılmaktadır. Bu da Dronların bir cep telefonundan kumanda edilmesine imkan vermektedir. Ancak diğer frekanslarda en az 300m den başlayan kumanda mesafesi WiFi da 100-150 metreyi geçememektedir.

Dronlar, uçmak için pervaneye, pervaneyi çevirmek için yüksek verimli motora (burada hassas kontrol için elektrik motor, yüksek verimlilik için fırçasız motordan bahsediyoruz), motoru kontrol etmek için motor sürücüye, motor sürücüyü kontrol etmek için bir mikro işlemciye, tabii bunlara da enerji verebilmek için pil formunda bir güce ve gerekli voltajlar için de regülatöre ihtiyaç duyar. Bir dronda mikro işlemciye bilgi veren bir takım sensörlere de ihtiyaçlar vardır. Temel olarak bunlar eğim sensörü, pusula sensörü / modülü, ivme sensörleri olduğu gibi daha ileri seviyede ise GPS, hassas yükseklik için barometre ve çevresindeki engelleri görmek için de mesafe sensörleri devreye girer.

Dronlar çok değişik özelliklere sahiptir ve profesyonel dünyada genellikle güvenlik,  film çekim alanlarında kullanılmakla birlikte asıl gelişme ve ilerleme amatör alanlardan gelmektedir. Bu doğrultuda Direnc.net’te hem hazır drone, hem de kendi modellerinizi oluşturabileceğiniz drone parçaları, drone kitleri ve drone yapımı malzemeleri bulunmaktadır.

Drone Fiyatları

Drone fiyatları, drone'ların kullanım alanları, özellikleri, gövde malzemeleri, beraberinde gelen kumanda ve aksesuar vb tüm etkenlerden dolayı değişiklik göstermektedir. Ancak yine de kabaca bir sıralama yapmak gerekirse:

  1. Multicopter (Çok Pervaneli)
  2. Octocopter (8 Pervaneli)
  3. Hexocopter (6 Pervaneli)
  4. Quadcopter (4 Pervaneli)
  5. Tricopter (3 Pervaneli)

şeklinde pervane sayısına göre pahalıdan ucuza doğru sıralamak mümkün. Ancak bu kategorilerin de kendi içlerinde farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, 500 TL'lik bir hexocopter bulabilirken, 10 Bin TL'lik bir Quadcopter'de bulabilirsiniz. Mesela başlangıç için tavsiye edilen Drone'lar genelde quadcopter olup 150 - 400 TL aralığında bulunabilir.

Drone ve Multikopterler

Görünüm
Toplam 88 ürün görüntüleniyor.
Sepete Ekle
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.