ATMEGA88 20AU TQFP-32 8 bit 20MHz Microcontroller
Atmel ATMEGA88 20AU TQFP-32 8 bit 20MHz MicrocontrollerThe product is in TQFP-32 sheath and is 8 bit valued working with 20MHz frequency.Types of MicrocontrollersIt is from. 23 of the 32 pins on it are I / O, ie Input Output pins.
These microcontrollers, which are memory type FLASH, operate between 2.7V ~ 5.5V supply range and temperatures between -55 C ° and +125 C °.
ATMEGA88 20AU TQFP-32 8 bit 20 MHz Microcontroller Technical Specifications
ProductATMEGA88-20AU
Product BrandAtmel
Product CategoryAtmega
Mounting TypeSMT
Pack / BoxTQFP32 / 7x7mm
Memory TypeFLASH
Number of Bits8-Bit
Speed20Mhz
Program Memory Size8KB (4K x 16)
RAM Size1K Byte
EEPROM Size512 Bytes
Number of I / O23
Supply voltage2.7V ~ 5.5V
Operating temperature-55 ° C ~ +125 ° C
RohsROHS
Documents
Useful Links
" ["DOCUMENT_INFO"]=> string(0) "" ["WARRANTY_INFO"]=> string(0) "" ["DELIVERY_INFO"]=> string(0) "" ["WAREHOUSE"]=> string(13) "B0725 - Yerli" ["DELIVERY_DAY"]=> string(0) "" ["IS_VIDEO_ACTIVE"]=> string(1) "0" ["NOTES"]=> string(0) "" ["TAGS"]=> array(0) { } ["IS_ORDER_NOTE_ACTIVE"]=> bool(false) ["IS_CASH_POINT_ACTIVE"]=> bool(false) ["CASH_POINT_SALT"]=> string(1) "0" ["RELATED_PRODUCTS_IDS1"]=> string(0) "" ["RELATED_PRODUCTS_IDS2"]=> string(0) "" ["RELATED_PRODUCTS_IDS3"]=> string(0) "" ["RELATED_PRODUCTS_IDS1_COUNT"]=> int(0) ["RELATED_PRODUCTS_IDS2_COUNT"]=> int(0) ["RELATED_PRODUCTS_IDS3_COUNT"]=> int(0) ["IS_POPUP_PHOTO_ACTIVE"]=> string(1) "1" ["MIN_ORDER_COUNT"]=> string(1) "1" ["DISPLAY_GAIN"]=> bool(false) }
ATMEGA88-20AU SMD 8-Bit 20MHz Microcontroller TQFP-32
Marka/Menşei: Atmel
Stok Kodu : DSTK3400
112.34 TL + KDV
134.80 TL KDV Dahil
Buy wholesale for more discount!
Quantity
Discount
0 - 9
%0
%5
%10
%15
Share:
  • Features
  • Payment Options
  • Comments (0)
  • Images
    ProductATMEGA88-20AU
    Product BrandAtmel
    Product CategoryAtmega
    Mounting TypeSMT
    Pack / BoxTQFP32 / 7x7mm
    Memory TypeFLASH
    Number of Bits8-Bit
    Speed20Mhz
    RAM Size1K Byte
    EEPROM Size512 Bytes
    Number of I / O23
    Supply voltage2.7V ~ 5.5V